Сучасний світ охоплений глобальною епідемією діабету ― цим захворюванням уражені приблизно 500 мільйонів людей у всьому світі (1). Міжнародна федерація діабету (IDF) що два роки публікує Атлас загальної епідеміології, і в останній редакції цього документа, представленій у грудні 2019 року, передбачено, що кількість хворих на цукровий діабет людей протягом найближчих 20 років зросте до 700 мільйонів (1). У деяких регіонах світу, як-от на Маврикії і островах Полінезії поширеність цукрового діабету є кричуще високою ― ним уражені відповідно 25 і до 33 % населення. Популяційне дослідження в Пакистані виявило, що кожен четвертий дорослий мешканець цієї країни хворіє на цукровий діабет (2). Поширеність діабету також дуже висока на Індійському субконтиненті, Близькому Сході і на багатьох островах у Карибському морі.
Дуже прикрим фактом є те, що у людей з діабетом часто розвиваються мікросудинні і макросудинні ускладнення, які на ранніх стадіях не проявляються клінічно ― і це одна з вагомих причин, що зумовлює важливість скринінгу для виявлення ускладнень діабету.

У час, коли я пишу ці рядки, ми переживаємо глобальну пандемію COVID-19. Слід констатувати, що перебіг цього захворювання у людей з діабетом дуже важкий. До того ж, я маю серйозні побоювання, що ця пандемія відверне увагу в світі від таких важливих неінфекційних захворювань як цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, рак. Протягом 2020 року ми вже стикалися з ситуаціями, коли через гостру потребу в наданні термінової допомоги великій кількості важких пацієнтів не могли отримати належної уваги пацієнти з іншими, передовсім неінфекційними захворюваннями, зокрема й з цукровим діабетом (3). Найбільше я боюся, що новопосталі труднощі надання допомоги пацієнтам із цукровим діабетом в умовах нинішньої пандемії COVID-19 ― скасування регулярних лікарських оглядів, консультації онлайн і по телефону, страх відвідування медичних установ тощо ― спричинять цунамі пізніх стадій ускладнень діабету вже найближчими роками. Уже зараз у різних країнах зростає кількість ампутаційнижніх кінцівок, що є результатом відсутності лікування нейропатії і судинних уражень унаслідок пандемії.
Важливість пізніх ускладнень діабету, ретельно описаних у книжці професора Маньковського, не можна переоцінити. Хворі на діабет мають підвищену схильність до розвитку таких ускладнень як цереброваскулярні захворювання, психоемоційні розлади і, звичайно, діабетична нейропатія. У першій частині цієї монографії ґрунтовно проаналізовано важливість когнітивних розладів і деменції, далі автор усебічно розглядає взаємозв'язок між діабетом і депресією. Добре відомо, що депресія частіше трапляється у людей з діабетом, особливо у осіб з ускладненнями. Зокрема, дослідники Vileikyte і Gonzalez переконливо показали, яким поширеним явищем є депресія у пацієнтів з нейропатією з ураженням товстих волокон, нестійкістю при ходьбі й іншими симптомами (4).
Нейропатії, обумовлені діабетом, є одними з найбільш розповсюджених серед усіх мікросудинних ускладнень ― їх діагностують у 50 % дорослих хворих з цукровим діабетом 2-го типу (5, 6). Як слушно зазначено в 4-му розділі цієї книжки, клінічні прояви нейропатій дуже різняться і можуть приводити пацієнтів на прийом до лікарів різних спеціальностей ― дерматологів, подіатрів, або ж до урологів чи кардіологів. Хоча першу згадку про діабет знайдено в стародавньому Єгипті близько 1500 року до нашої ери, історія нейропатії відносно недавня. Історично великий внесок у наше розуміння нейропатії зробили науковці ХІХ століття ― зокрема французи Маршал де Кальві і Жан-Мартен Шарко (7, 8). Цікавий факт: на початку ХХ століття доктор Р.Т. Вільямсон, який працював у Королівському шпиталі в Манчестері, запропонував використовувати для діагностики нейропатії такі методи нейрофізіологічного обстеження як визначення порогу вібраційної чутливості (9). У цьому ж шпиталі 1986 року я почав працювати лікарем, і саме моя група підтвердила, що втрата вібраційної чутливості є найбільш надійним прогностичним маркером розвитку виразкових уражень при діабеті (9, 10).
Хочу завершити цей короткий історичний огляд на більш позитивній ноті, звернувши вашу увагу на той незаперечний факт, що мистецтво клінічної медицини залишається дуже важливим для діагностики нейропатії, і це стало особливо помітним під час пандемії COVID-19, коли різко звузилися можливості проведення рутинних клінічних обстежень.
Підсумовуючи, зазначу, що ця книжка пропонує ґрунтовний і сучасний погляд на макро- і мікросудинні ускладнення діабету (інсульти та нейропатію), а також на порушення когнітивних функцій і депресію, тож, безумовно, вона буде корисною і цікавою для читачів. Автор, професор Маньковський, має великий досвід у всіх цих галузях, тож зумів під обкладинкою книжки «Діабетична нейропатія: від голови до кінчиків пальців» майстерно й проникливо викласти дуже важливу й актуальну інформацію про різні стани, об'єднані цією тематикою.

Посилання
1 IDF Diabetes Atlas, 9th edition 2019, Brussels. Available at: www.diabetesatlas.org.
2 Basit A, Fawwad A, Qureshi H, Shera AS. Prevalence of diabetes, pre-diabetes and associated risk factors: second national diabetes survey of Pakistan. BMJ Open 2018; 8: e020961. DOI. 10.1136/bmjopen-2017-020961.
3 Godlee F. Surviving the long road ahead. BMJ 2020; 369: m1840.
4 Vileikyte L and Gonzalez JS. Recognition and management of psychosocial issues in diabetic neuropathy. Handb Clin Neurol 2014; 126: 195-209.
5 Boulton AJM, Malik RA, Sosenko JS, Arezzo JC. Diabetic somatic neuropathies. Technical Review. Diabetes Care 2004; 27: 1458–1486.
6 Pop-Busui R, Boulton AJM, Feldman EL et al. Diabetic Neuropathy: a Position Statement by the American Diabetes Association. Diabetes Care 2017; 40: 136-154.
7 Ward JD. A history of diabetic neuropathy in the 19th Century. In: Hotta N, Greene DA, Ward JD, et al (Eds). Diabetic Neuropathy: new concepts and insights. Elsevier, Amsterdam 1995; 89-95.
8 Ward JD. Historical aspects of diabetic peripheral neuropathy. In: Boulton AJM, ed: Diabetic Neuropathy. Aventis, Bridgewater, NJ, 2001, pp6-15.
9 Williamson RT. A Clinical Lecture on the vibrating sensation in diseases of the nervous system: Delivered at the Manchester Royal Infirmary. Br Med J 1907; 2: 125-127.
10 Young MJ, Breddy JL, Veves A, Boulton AJM. The prediction of diabetic neuropathic foot ulceration using vibration perception thresholds: a prospective study. Diabetes Care. 1994; 17: 557–560.